Adres

ul. Bałtycka 33
35-323 Rzeszów

Adres

ul. Bałtycka 33
35-323 Rzeszów

Sekretariat czynny

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 15:00

Sekretariat czynny

Poniedziałek - Piątek
7:00 - 15:00

20 września 2021

X jubileuszowa edycja Narodowego Czytania

Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, została odczytana w naszej szkole, jak i w całej Polsce, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku na zamówienie. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Uczniowie klasy VII wspólnie z panią Beatą Śmiałek, przedstawili zgromadzonym postać autorki oraz główne przesłanie moralne, a potem odczytali fragmenty dramatu. Po odczytaniu oryginalnego fragmentu dramatu, klasa VI B pod opieką pani Ewy Żukowskiej-Śliwy, przygotowała współczesną scenkę z życia pani Dulskiej. Przerwy pomiędzy kolejnymi występami umilał nam pan Dariusz Kosak, który grał na keyboardzie. Okazało się, że utwór ten napisany tak dawno, ciągle jest aktualny i zmusza nas do refleksji nad hipokryzją i (nie)moralnością. Wśród obecnych nie mogło zabraknąć Pani Wicedyrektor, Bożeny Zwierzyńskiej-Kret, która podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat utworu, a także podziękowała za organizację akcji. W przyszłym roku czeka nas zmierzenie się z utworem Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.